Pomysł stworzenia pracowni tkackiej zrodził się w opozycji do masowej produkcji i z chęci ocalenia przed zapomnieniem kolejnego tradycyjnego rzemiosła. Rozwijający się dynamicznie przemysł tekstylny wyparł mozolne rękodzieło, a przydatne niegdyś w wielu domach krosna czy kołowrotki trafiły na strych.

Dziś już niewielu wie czym jest i do czego służyło krosno, motowidło, wrzeciono, cierlica, międlica, snowidło i wiele innych. Dla młodego pokolenia te określenia brzmią niemal jak wyjęte z baśni. Dlatego, aby odczarować tajniki tkactwa w Toszowicach postała pracownia tkacka BARDO.
Zgromadzone tu stare, lecz kompletne i sprawne, urządzenia tkackie przybliżają jak wyglądało wyposażenie pracowni tkackiej, jak działały i jak je obsługiwać. A przeprowadzane warsztaty uczą jak stworzyć własne, współczesne i unikalne przedmioty codziennego użytku.

Zajęcia w pracowni są połączeniem rękodzieła i sztuki. Kontynuujemy tradycje tkackie zgłębiając reguły rzemiosła i poznając różnego rodzaju techniki wyplatania, jednocześnie kształtując poczucie estetyki, umiejętność doboru barw czy kompozycji.
Miejsce przyciąga ludzi w każdym wieku, którzy chcą niebanalnie i twórczo spędzić czas.

Toszowice 23
Godziny otwarcia:
Instruktor: Beata Stasiak

Pracownia tkacka jest mobilna i może dojechać do każdej z naszych świetlic albo wzbogacić plenerowe wydarzenia artystyczne.