ceramikaPracownia ceramiczna, działająca przy Centrum Kultury Gminy Rudnej, powstała jak pierwsza z trzech kultywujących tradycyjne rękodzieło.

Garncarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, bo rękodzielniczym wyrobem naczyń i przedmiotów codziennego użytku człowiek trudni się od neolitu. Jednak zmieniająca się rzeczywistość – rozwój cywilizacji, gospodarki, kultury czy technologii – zmienia formę pracy. Efektem tego jest powstawanie nowych zawodów oraz zanikanie tych, które jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu były powszechne i popularne.

Dziś garncarstwo zalicza się do tzw. ginących zawodów, jednak nie w gminie Rudna. Tu ceramiczne tradycje cieszą się powodzeniem, a z pracowni korzystają coraz to nowi adepci, otwarci na nowe umiejętności i wszechstronny rozwój.

Bo praca w glinie rozwija umiejętności manualne, uczy cierpliwości i wytrwałości, daje możliwość odkrycia swoich talentów, pobudza wrażliwość i pozwala wyrazić siebie w tworzonym przedmiocie, skonfrontować z emocjami i wyrazić je, zobrazować swoje marzenia.

Pracownia to szczególne miejsce, w którym można nauczyć się nie tylko technik wytwarzania ceramicznych naczyń. To też miejsce sztuki dotykania, gdzie bezkształtną bryłę gliny każdy może uformować po swojemu i nadać niepowtarzalny kształt oraz miejsce relaksu, w którym można oderwać się od codziennego zgiełku.
Nie trzeba mieć żadnej wiedzy, żeby zacząć, wszystko poznaje się w praktycznym działaniu. Zapraszamy do twórczego spędzenia czasu zarówno dzieci jaki i dorosłych.

Rudna, ul. Ścinawska 21
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 12:00 – 19:00
Instruktor: Barbara Krupa, Beata Dzida
Pracownia ceramiczna jest mobilna i może dojechać do każdej z naszych świetlic albo wzbogacić plenerowe wydarzenia artystyczne.

Regulamin pracowni ceramicznej (DOC 360 KB)