Biegniemy tropem pamięci i odwagi

W wietrzne przedpołudnie 3 marca 2024 roku malownicza trasa łącząca miejscowości Dziesław i Olszany po raz pierwszy stała się areną zmagań w imię pamięci i patriotyzmu. Międzygminny Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” zgromadził rzeszę biegaczy, którzy pragnęli oddać hołd Żołnierzom Wyklętym i jednocześnie zadbać o kondycję fizyczną.

Uczestnicy biegu mieli do wyboru dwa dystanse: 5 kilometrów dla tych, którzy pragnęli sprawdzić swoje siły i wytrzymałość, oraz symboliczny dystans 1963 metrów, upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Trasa biegu wiodła przez urokliwe, wiejskie tereny, dając biegaczom możliwość podziwiania piękna natury i zadumy nad wartościami, za które walczyli bohaterowie Polski Podziemnej.

W biegu honorowym na dystansie 1963 metrów zwycięzcami zostali:

  1. miejsce – Wincent Skoczek
  2. miejsce – Mariusz Cebula
  3. miejsce – Julia Szymańska

W biegu na dystansie 5 km zwyciężyli:

  1. miejsce – Łukasz Garliński
  2. miejsce – Łukasz Dąbrowski
  3. miejsce – Konrad Zielniewski

Oprócz sportowych zmagań, na uczestników czekała również możliwość udziału w szczytnej akcji honorowego oddawania krwi. Mobilny punkt poboru krwi zlokalizowany był w pobliżu mety biegu, dając wszystkim chętnym okazję do podzielenia się tym cennym darem i okazania solidarności z potrzebującymi.

Bieg „Tropem Wilczym” to nie tylko wydarzenie sportowe, ale przede wszystkim lekcja historii i okazja do refleksji nad etosem Żołnierzy Wyklętych. Udowadnia nam, że zdrowy styl życia i pamięć o przeszłości mogą iść ze sobą w parze, inspirując kolejne pokolenia do zaangażowania w budowanie silnej i świadomej swojej tożsamości Polski.