Kultura Serca: WOŚP w Gminie Rudna

W dniu 28 stycznia 2024 roku, mieszkańcy naszej Gminy złączyli siły w świetlicach w Chobieni i Wysokiem, aby uczestniczyć w 32. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To niezwykłe wydarzenie nie tylko skupiło uwagę na szczytnym celu zbiórki, jakim było wsparcie chorych na choroby płuc, ale również ukazało potęgę kultury jako źródła dobra społecznego.

Rozpoczęcie festiwalu zainicjował koncert folklorystycznego zespołu „Roztoka” w Wysokiem, a nieopodal, małe mażoretki „Orchidea” porwały publiczność swoimi tanecznymi popisami w Chobieni. Teatr zespołu aktorskiego Non-Simplex oraz dzieci z Przedszkola Gminnego w Chobieni zawładnęły następnie sceną, prezentując humorystyczne skecze i własną interpretację „Opowieści Wigilijnej” pióra Dickensa.

Mieliśmy również okazję cieszyć się koncertami utalentowanych artystek, Klaudii Mazur i Martyny Kuźmicz. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Boh. Westerplatte w Chobieni oraz dzieci z Przedszkola Gminnego w Rudnej zaimponowały umiejętnościami muzycznymi, a koncert zespołu „Sasanka” dołożył kolejną cegiełkę do celebrowania dźwięków tradycji. Po południu nie brakowało różnorodnych atrakcji – od występu saksofonisty na deskorolce po pokazy sztuczek magicznych i baniek mydlanych – dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie.

Wielki finał nie ograniczał się jednak tylko do działań scenicznych. Niezwykle istotnym aspektem wydarzenia było zaangażowanie społeczności lokalnej, widoczne szczególnie w licytacji gadżetów i przedmiotów, często będących efektami twórczej pracy samych mieszkańców. Podziwialiśmy zatem nie tylko ich kreatywność, lecz także wkład w dobroczynnego ducha imprezy. Punkt rejestracji dawców szpiku, kiermasz zabawek oraz pyszne jedzenie dopełniły kulturalnej uczty. Wieczorem zaś niebo ozdobiło tradycyjne „Światełko do Nieba” – widowisko nadzorowane przez ochotniczą straż pożarną.

Mieszkańcy Gminy Rudna wspólnie zdołali zebrać imponującą kwotę 52 586,02 złotych. Pieniądze te trafią na zakup niezbędnego sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jak pokazał Finał WOŚP, kultura może być drogą do triumfu serc, które biją dla dobra innych.